pondělí 2. února 2015

Marc Márquez: Dreams come true (komentář ke knížce)

Konečně mám zase trochu čas, a tak jsem se rozhodla napsat svůj osobnější komentář k poměrně nové knížce o Marcovi (serioznější recenzi si můžete přečíst zde). Na úvod chci pouze uvést, že pokud si chcete tuto knížku koupit, můžete tak prozatím učinit ve španělštině nebo angličtině (pro fajnšmekry i v indonéštině ;). Usilovně ale pracuji na realizaci ČESKÉHO vydání a zatím to nevypadá úplně nereálně (100x klepu na dřevo, protože jsem nad tím strávila hrozného času). Pokud chcete vědět víc, nabídnout jakoukoliv pomoc či radu, "lajkněte" nás na facebooku (marcmarquez.cz) a napište. Teď už ale k věci...A protože vím, že bych se zase nesmyslně rozepsala, shrňme to radši jen v bodech:

1. Tato knížka vám dá asi tak kolem tisíce důvodů, proč Márqueze "milovat", ale ani jeden proč ho nenávidět - opomeneme-li fakt, že ho budete nenávidět pro jeho domnělou dokonalost. Je prostě jasné, že tato knížka je určena primárně Marcovým fanouškům. Nezabíhá zbytečně do detailů a v podstatě tam dochází k vyjádření lidí, kteří se předbíhají v tom, jestli je to velký talent, nebo velký talent na druhou

"Marc is a gift from heaven to this sport and to those of us who love racing." - Jean-Claude Schertenleib

2. Což mě ale přivádí k tomu, že Márquez skutečně kromě pár kiksů na trati (ale upřímně, jaký mistr světa je nemá), nikdy nepředvedl nic, za co by měl být haněn. Podle mě je to ukázkový prototyp moderního sportovce 21. století - mladý, talentovaný, usměvavý, velmi charismatický, médiím otevřený a přitom vlastně strašně skromný. Tyhle všechny charakteristiky jsou v knížce tisíckrát podtrženy mnoha činy, Marcovým přístupem k řešení problémových situací a vlastně k nim asi všeobecně nelze nic namítnout. 

"The press loves Marc. He is the MotoGP golden boy. Marc always keeps smiling, come what may. The lad simply never disappoints, never."

3. V knize je taky hezká polemika o talentu závodníků. Téměř o všech můžeme říct, že jsou velmi talentovaní (pokud se dostanou do M3, M2, MotoGP), ale ne všichni mají ten správný druh inteligence a mix potřebných vlastností. Marc to má podle všeho všechno. Speciálně je zmiňována jeho vysoká sociální inteligence - komunikace s týmem a ochota neustále všechny hnát (nejen svým úsměvem) dál. Tady mě napadá srovnání třeba s Jorgem Lorenzem nebo i Sebastianem Vettelem. Oba jsou považováni za obří talenty, ale každému schází něco pro to, aby se stali nástupci Rossiho či Schumachera. Vettel je podle mě všeobecně málo charismatický, i když jinak velmi pracovitý. Jorge je zase strašně náladový a roztržitý - minulá sezona to myslím jasně potvrdila.

"Marc is like a new and improved version of Valentino Rossi. The new model Rossi." - V.R.

4. Co ale budete na knížce milovat VŠICHNI, bez ohledu na to, jestli jste Márquezovi fanoušci nebo ne, jsou fotky! Nádherný výběr momentek ze sezony 2013, které nafotil Mirco Lazzari, dodává knížce tu správnou atmosféru a budete tím prostě chtít listovat pořád dokola (zvlášť v zimě, kdy se nic neděje). 

"He is blessed with an exceptional arse - he has a backside full of sensors!" - Angel Viladoms


1 komentář:

  1. Ahoj...přemýšlím, jestli si knihu koupit nebo ne. Strašně mě to láká, ale zase se bojím, aby nebyla jen plná obrázků atd. Napsala bych mi prosím něco o obsahu knihy, co v ní vlastně najdu?

    OdpovědětVymazat